20 października nasza szkoła uczestniczyła w przedstawieniu profilaktycznym Teatru KURTYNA z Krakowa. W tym roku przygotowali dla nas dwa występy:
- ,,Czas próby” spektakl adresowany do uczniów klas IV-VIII Szkoły. Widowisko przedstawiło historię Wojtka, młodego i popularnego chłopaka, który jest nadzieją lokalnej drużyny piłkarskiej. Jego poukładane życie zostaje nagle zmienione przez globalną pandemię COVID-19. Cały świat Wojtka zostaje wywrócony do góry nogami. Nowa rzeczywistość obfitująca w obostrzenia pozbawia naszego bohatera możliwości do normalnego funkcjonowania w realnym świecie. Chłopak całkowicie zamyka się w czterech ścianach swojego pokoju izolując się od społeczeństwa. Przez rok silnych obostrzeń popada w stany depresyjne, ma zaburzenia lękowe i zaczyna mieć myśli samobójcze. Na szczęście do akcji wkraczają osoby, którym na Wojtku bardzo zależy. Zapracowany tata i zaradna, energiczna mama są niezwykle przejęci zachowaniem ich jedynego dziecka. Oprócz nich pojawia się także Roksana, najlepsza przyjaciółka Wojtka, która daje mu wsparcie i pokazuje chłopakowi, że może na nią liczyć w tym trudnym okresie.
- ,,Jak pokonać Smoka” dla klas 0-III. To współczesne spojrzenie na znaną wszystkim legendę o Smoku Wawelskim. W starym Krakowie, pewnego dnia spokój królestwa zostaje zaburzony przez strasznego potwora. Smok Wawelski który niespodziewanie pojawił się nad Wisłą, porywa piękną Księżniczkę pozostawiając jej ojca – Króla w ogromnej rozpaczy. Wszystkie próby odbicia księżniczki z łap okrutnego potwora kończą się niepowodzeniem. Wszyscy najlepsi rycerze albo zostali przez smoka pokonani albo z obawy o swoje życie wyjechali z Krakowa. Pewnego dnia nadworny Błazen nieoczekiwanie wymyśla sprytny plan, który zadziwi wszystkich. Do walki z bestią stanie niezbyt odważny i nie do końca mądry Rycerz który okazuje się być jedyną i ostatnią nadzieją na uratowanie Księżniczki i przywrócenie dawnego ładu w królestwie nad Wisłą. Tak rozpoczyna się wspaniała historia pełna niesamowitych przygód, dużej ilości humoru, kolorowych kostiumów oraz palących pytań.
Oba występy poruszały takie wartości wychowawczo-profilaktyczne jak: zagrożenia związane ze stosowaniem używek (narkotyki, alkohol, nikotyna), zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, wpływ grupy rówieśniczej na zachowanie młodych ludzi, uleganie modzie i obecnie narzucanym trendom. Szkodliwy wpływ alkoholu i papierosów na zdrowie człowieka, kształtowanie postaw społecznych (czym jest przyjaźń, umiejętność logicznego myślenia, wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, empatia i szacunek dla słabszych, pokora wobec autorytetów).
Pedagog:Magdalena Janczak